- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 18 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 1.125 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Set Screw Size | N/A |
| No. of Teeth | 18 |
| Torque at 600 RPM | 42.017 lb/in |
| Bore Size | 1/2 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1 1/8 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 200 RPM | 44.118 lb/in |
| Type | B |
| Length Through Bore | 15/16 in |
| Torque at 1800 RPM | 30.462 lb/in |
| Pitch Diameter | 1 1/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Outside Dia. | 1 1/4 in |
| Torque at 300 RPM | 44.118 lb/in |
| Material | Steel |
| Diametral Pitch | 16 |
| Gear Style | B |
| Hub Dia. | 15/16 in |
| Torque at 900 RPM | 37.115 lb/in |
| Set Screw | Yes |
| Torque at 1200 RPM | 34.664 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Class | 6 |
| Bore Size [Max] | 1/2 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Origin | Finished Bore |
| Bore Type | Bored to Size |
| Hub Projection | 0.438 in |
| Bore Dia. [Max] | 1/2 in |
| Outside Dia. [Min] | 1 1/4 in |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 697950439297 |

