- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 104 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 6.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Length Through Bore | 1.125 in |
| Origin | Reborable |
| Diametral Pitch | 16 |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Size [Max] | 1.3125 in |
| No. of Teeth | 104 |
| Torque at 600 RPM | 249.9992 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 346.6375 lb/in |
| Type | B |
| Outside Dia. [Min] | 6.625 in |
| Set Screw | No |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 900 RPM | 192.5764 lb/in |
| Hub Dia. | 2 1/4 in |
| Torque at 1800 RPM | 116.2461 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Class | 6 |
| Gear Style | B |
| Torque at 200 RPM | 397.0575 lb/in |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Set Screw Size | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. | 6.625 in |
| Pitch Diameter [Min] | 6.5 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Material | Steel |
| Bore Dia. [Max] | 1 5/16 in |
| Torque at 1200 RPM | 158.6129 lb/in |
| Bore Size | 0.625 in |
| Pitch Diameter | 6.5 in |
| Weight | 5.2 LB |
| EAN or UPC | 697950057743 |

