- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 72 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Set Screw | No |
| Torque at 1800 RPM | 236.3438 lb/in |
| Material | Steel |
| Set Screw Size | N/A |
| Outside Dia. [Min] | 6.166 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Torque at 1200 RPM | 326.1544 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Max] | 1 3/4 in |
| Torque at 200 RPM | 894.955 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 525.2083 lb/in |
| Gear Style | B |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| No. of Teeth | 72 |
| Bore Size | 0.75 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Hub Dia. | 2 3/4 in |
| Bore Type | Reborable |
| Keyway | w/o Keyway |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pitch Diameter [Min] | 6 in |
| Origin | Reborable |
| Type | B |
| Outside Dia. | 6.17 in |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Bore Size [Max] | 1.75 in |
| Torque at 300 RPM | 756.3 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 403.36 lb/in |
| Pitch Diameter | 6 in |
| Class | 6 |
| Weight | 7.02 LB |
| EAN or UPC | 697950057095 |

