- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 54 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 4.4999 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Material | Steel |
| Hub Dia. | 2 3/4 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Size | 0.75 in |
| Torque at 1200 RPM | 277.31 lb/in |
| Bore Size [Max] | 1.75 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 600 RPM | 419.1162 lb/in |
| Type | B |
| Torque at 200 RPM | 636.5525 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter | 4.5 in |
| Pitch Diameter [Min] | 4.4999 in |
| Gear Style | B |
| Inch/Metric | Inch |
| Origin | Reborable |
| Diametral Pitch | 12 |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 300 RPM | 567.225 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 1 3/4 in |
| No. of Teeth | 54 |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Torque at 900 RPM | 333.3322 lb/in |
| Class | 6 |
| Torque at 1800 RPM | 207.282 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 4.6666 in |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Set Screw | No |
| Outside Dia. | 4.67 in |
| Bore Type | Reborable |
| Weight | 4.4 LB |
| EAN or UPC | 697950057019 |

