- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 24 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Outside Dia. | 2.1700 in |
| Torque at 1800 RPM | 146.008 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 183.823 lb/in |
| Class | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 1 in |
| Origin | Finished Bore |
| Outside Dia. [Min] | 2.1660 in |
| Material | Steel |
| Hub Dia. | 1 3/4 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Bore Dia. [Min] | 7/8 in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Pitch Diameter [Min] | 2 in |
| Length Through Bore | 1 1/4 in |
| Gear Style | B |
| Bore Type | Bored to Size |
| Torque at 600 RPM | 248.949 lb/in |
| Bore Size | 7/8 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 24 |
| Bore Size [Max] | 1 in |
| Torque at 300 RPM | 300.419 lb/in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Keyway | w/Keyway |
| Torque at 900 RPM | 210.784 lb/in |
| Set Screw | Yes |
| Inch/Metric | Inch |
| AGMA Quality | 6 |
| Set Screw Size | N/A |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Torque at 200 RPM | 330.881 lb/in |
| Type | B |
| Weight | 0.77 LB |
| EAN or UPC | 697950439228 |

