- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 24 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 900 RPM | 210.784 lb/in |
| Bore Size [Max] | 1 in |
| Outside Dia. [Min] | 2.1660 in |
| Length Through Bore | 1 1/4 in |
| Torque at 1800 RPM | 146.008 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Bore Size | 5/8 in |
| Torque at 600 RPM | 248.949 lb/in |
| Class | 6 |
| Hub Dia. | 1 3/4 in |
| Outside Dia. | 2.1700 in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Torque at 1200 RPM | 183.823 lb/in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pitch Diameter [Min] | 2 in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Bore Dia. [Max] | 1 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Type | B |
| Gear Style | B |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Set Screw Size | N/A |
| No. of Teeth | 24 |
| Torque at 300 RPM | 300.419 lb/in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Material | Steel |
| Keyway | w/Keyway |
| AGMA Quality | 6 |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 200 RPM | 330.881 lb/in |
| Set Screw | Yes |
| Origin | Finished Bore |
| Weight | 0.87 LB |
| EAN or UPC | 697950439211 |

