- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 24 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 600 RPM | 248.949 lb/in |
| Set Screw Size | 1/4-20 UNC |
| No. of Set Screws | 1 |
| Bore Type | Finished Bore |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Hub Style | B |
| Bore Size [Min] | 0.75 in |
| Gear Style | B |
| Keyway | w/Keyway |
| Face Width | 0.75 in |
| Torque at 900 RPM | 210.784 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 2.1660 in |
| Torque at 300 RPM | 300.419 lb/in |
| Hub Dia. | 1 3/4 in |
| Material | Steel |
| No. of Teeth | 24 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Set Screw | Yes |
| Material External Use | Steel |
| Bore Dia. [Max] | 1 in |
| Pitch Dia. | 2 in |
| Hub Projection | 0.5 in |
| O.D. | 2.167 in |
| Pressure Angle | 14 1/2 degrees |
| Bore Size [Max] | 1.125 in |
| Class | 6 |
| Outside Dia. | 2.1700 in |
| Torque at 1200 RPM | 183.823 lb/in |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub O.D. | 1.75 in |
| Material Internal Use | Carbon Steel |
| Torque at 1800 RPM | 146.008 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Finished Bore Size | 0.75 in |
| Bore Size | 3/4 in |
| Key Way Size | 0.188 X 0.094 in |
| Set Screw Location | (1) At 90° F/Keyway |
| Torque at 200 RPM | 330.881 lb/in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Pitch Diameter [Min] | 2 in |
| Keyway Size | 0.188 X 0.094 in |
| Origin | Finished Bore |
| Type | B |
| Weight | 0.82 LB |
| EAN or UPC | 697950439204 |

