- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 22 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1.833 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter | 1.833 in |
| Hub Dia. | 1 9/16 in |
| Outside Dia. [Min] | 2 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 600 RPM | 103.991 lb/in |
| Type | B |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Diametral Pitch | 12 |
| Torque at 200 RPM | 122.899 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Torque at 1800 RPM | 73.17903 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 7/8 in |
| Material | Steel |
| Bore Size | 3/4 in |
| Length Through Bore | 1 1/4 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Origin | Finished Bore |
| Bore Size [Max] | 7/8 in |
| Torque at 300 RPM | 115.546 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 86.134 lb/in |
| Class | 6 |
| Set Screw | Yes |
| Keyway | w/Keyway |
| Outside Dia. | 2 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.833 in |
| Bore Type | Bored to Size |
| No. of Teeth | 22 |
| Gear Style | B |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Torque at 900 RPM | 93.137 lb/in |
| Weight | 0.65 LB |
| EAN or UPC | 697950439167 |

