- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 22 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1.833 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter [Min] | 1.833 in |
| Bore Size | 1 in |
| Hub Dia. | 1 9/16 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Diametral Pitch | 12 |
| Type | B |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 600 RPM | 103.991 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 115.546 lb/in |
| Pitch Diameter | 1.833 in |
| Material | Steel |
| No. of Teeth | 22 |
| Torque at 900 RPM | 93.137 lb/in |
| Keyway | w/Keyway |
| Class | 6 |
| Outside Dia. | 2 in |
| Keyway Size | 1/4 x 1/8 |
| Bore Size [Max] | 1 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Set Screw | Yes |
| Bore Dia. [Max] | 1 in |
| Torque at 1200 RPM | 86.134 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1800 RPM | 73.17903 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 122.899 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 2 in |
| Origin | Finished Bore |
| Gear Style | B |
| Length Through Bore | 1 1/4 in |
| Weight | 0.52 LB |
| EAN or UPC | 697950439150 |

