- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 21 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1.75 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Size | 7/8 in |
| Bore Dia. [Min] | 7/8 in |
| Bore Size [Max] | 7/8 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Class | 6 |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Hub Dia. | 1 1/2 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 1 1/4 in |
| Pitch Diameter | 1 3/4 in |
| Type | B |
| Gear Style | B |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 1200 RPM | 86.134 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 73.17903 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 1 3/4 in |
| Torque at 600 RPM | 103.991 lb/in |
| Outside Dia. | 1.9200 in |
| Torque at 200 RPM | 122.899 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 7/8 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Origin | Finished Bore |
| No. of Teeth | 21 |
| Outside Dia. [Min] | 1.9170 in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Torque at 900 RPM | 93.137 lb/in |
| Keyway | w/Keyway |
| Diametral Pitch | 12 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Set Screw | Yes |
| Material | Steel |
| Torque at 300 RPM | 115.546 lb/in |
| Weight | 0.49 LB |
| EAN or UPC | 697950439143 |

