- 1 in Inner Diameter
- 1.31 in Outer Diameter
- 0.63 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Housing Shoulder Diameter | 1.9 in |
| Cage Type | Window |
| Capacity | Standard Capacity |
| Origin | Roller Clutches |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Overall Width | 0.63 in, 15.88 mm |
| Rolling Element | Roller |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Cage Material | Nylon |
| Outer Ring Width | 0.63 in, 15.88 mm |
| Series | RC |
| End Type | Open End |
| Relubricatable | No |
| O.D. Type | Straight |
| Self Aligning | No |
| Precision Ground | Yes |
| Mounting Method | Press Fit |
| Housing Bore [Min] | 1.312 in |
| Relubrication Feature | No |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Clamp Torque | 412 lbf |
| I.D. | 1 in |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Component | Assembly |
| Shaft Dia. [Min] | 0.9995 in |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 1.3125 in |
| Shaft Dia. [Max] | 1 in |
| No. of Rows | 1 |
| Housing Bore [Max] | 1.313 in |
| Speed (Max) Oil | 8700 rpm |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 0.007 LB |
| EAN or UPC | 605790193101 |

