- 0.38 in Inner Diameter
- 0.63 in Outer Diameter
- 0.5 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| I.D. | 3/8 in |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Origin | Roller Clutches |
| Outer Ring Width | 0.5 in, 12.7 mm |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| End Type | Open End |
| No. of Rows | 1 |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Shaft Dia. [Max] | 0.375 in |
| Relubrication Feature | No |
| Clamp Torque | 45.4 lbf |
| Series | RC |
| Cage Type | Window |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Overall Width | 0.5 in, 12.7 mm |
| Enclosure | Open |
| Mounting Method | Press Fit |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Housing Bore [Max] | 0.6255 in |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Component | Assembly |
| Relubricatable | No |
| Shaft Dia. [Min] | 0.3745 in |
| Speed (Max) Oil | 18000 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Rolling Element | Roller |
| Housing Shoulder Diameter | 0.88 in |
| O.D. | 0.625 in |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Cage Material | Plastic |
| Self Aligning | No |
| Housing Bore [Min] | 0.6245 in |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Weight | 0.003 LB |
| EAN or UPC | 605790201721 |

