- 0.25 in Inner Diameter
- 0.44 in Outer Diameter
- 0.5 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Component | Assembly |
| Cage Material | Plastic |
| Rolling Element | Roller |
| Relubricatable | No |
| Housing Bore [Min] | 0.437 in |
| Clamp Torque | 17.2 lbf |
| No. of Rows | 1 |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Origin | Roller Clutches |
| Cage Type | Window |
| End Type | Open End |
| Shaft Dia. [Max] | 0.25 in |
| Self Aligning | No |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Housing Bore [Max] | 0.438 in |
| Outer Ring Width | 0.5 in, 12.7 mm |
| Series | RC |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Shaft Dia. [Min] | 0.2495 in |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| I.D. | 1/4 in |
| Speed (Max) Oil | 20000 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 0.4375 in |
| Relubrication Feature | No |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Housing Shoulder Diameter | 0.62 in |
| Overall Width | 0.5 in, 12.7 mm |
| Mounting Method | Press Fit |
| Weight | 0.002 LB |
| EAN or UPC | 605790218538 |

