- 4.13 in Inner Diameter
- 7.48 in Outer Diameter
- Deep Groove Bearing
- 1.42 in Overall Width
- Steel Bearing
features
- Metric series
- Conrad-type ball bearing
| Operating Temperature [Max] | 212 ˚F |
| Cage Type | Riveted |
| Contact Angle | 0° |
| Relubricatable | No |
| Rolling Element Material | High Carbon Chromium Bearing Steel |
| Limiting Speed - Grease | 3300 rpm |
| Origin | Single Row Radial |
| Inner Ring Width | 36 mm |
| Lubricant | Grease |
| Seal Type | Contact Seals |
| Static Load Rating | 105 kN |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Speed (Max) Grease | 2200 rpm |
| Precision Class | Class 0 |
| Width | 36.000 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Cage Material | Steel |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Overall Width | 1.42 in, 36 mm |
| Static Load Rating [Max] | 29898 lbf |
| Bearing Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 36 mm |
| Component | Assembly |
| Series | 6200 |
| Rolling Element | Ball |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | Rubber |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Oil | 3900 rpm |
| Bore Type | Round |
| Self Aligning | No |
| Internal Clearance | C3 |
| O.D. | 7.48 in, 190 mm |
| Fillet Radius | 0.08 in, 2 mm |
| I.D. | 4.13 in, 105 mm |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Temperature Range [Min] | -22 °F |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Material | Steel |
| icNumber | 7701169 |
| Enclosure | Double Sealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 166 kN |
| Capacity | Standard Capacity |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Weight | 8.81 LB |
| EAN or UPC | 605790069352 |

