- 2.62 in Outer Diameter
- Tapered Roller Bearing
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
features
- Best used for high loads or combined radial and axial loads
- Made from premium high carbon, high chromium Japanese steel
- Sold as an individual cup, cone or as a full assembly (cup and cone together)
- Available in inch and metric sizes
| Rolling Element | Roller |
| Bearing Material | Case Carburized Steel |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Cage Type | Riveted |
| No. of Rows | Single |
| Cup Type | Single Cup |
| Component | Outer Ring |
| Origin | Cups |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Precision Class | P0 |
| Self Aligning | No |
| Overall Width | 1 in, 25.4 mm |
| Bearing Type | Single Cup |
| O.D. | 2.615 in |
| Tolerance | Standard |
| Series | 255 |
| I.D. | N/A |
| Cone Width | N/A |
| Outer Ring Width | 0.81 in, 20.64 mm |
| Operating Temperature [Min] | -65.2 ˚F |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Enclosure | N/A |
| Operating Temperature [Max] | 249.8 ˚F |
| Relubricatable | No |
| Bore Type | Round |
| Cup Width | 0.8125 in |
| Cage Material | Steel |
| Weight | 0.272 LB |
| EAN or UPC | 605790122026 |

