- Single Row Angular Contact Bearing, 11" ID x 13" OD x 1" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Do not connect regulator to bottled gas
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 13 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 30° |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Standard Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Static Load Rating [Max] | 49250 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 1 in |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Dynamic Load Rating | 20180 lbf |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Standard |
| Inner Ring Width | 1 in |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 11 in |
| icNumber | 7699187 |
| Weight | 8.6 LB |
| EAN or UPC | 662729125251 |

