- Single Row Angular Contact Bearing, 12" ID x 13.5" OD x 0.75" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Mixing grid coupling components from different manufacturers may cause premature failure and possible personal injury or property damage from flying debris
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Cage Material | Standard |
| Contact Angle | 30° |
| I.D. | 12 in |
| icNumber | 7696363 |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Dynamic Load Rating | 13190 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 13.5 in |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 3/4 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inner Ring Width | 3/4 in |
| Static Load Rating [Max] | 35970 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 5.2 LB |
| EAN or UPC | 662729282800 |

