- Single Row Angular Contact Bearing, 9" ID x 10.5" OD x 0.75" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Type X bearings are designed to be used singularly. Use of two Type X bearings on a common shaft could result in objectionable friction torque.
| O.D. | 10.5 in |
| Cage Material | Standard |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 9 in |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 3/4 in |
| Contact Angle | 30° |
| Static Load Rating [Max] | 27510 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Dynamic Load Rating | 11030 lbf |
| Outer Ring Width | 3/4 in |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7696706 |
| Weight | 3.9 LB |
| EAN or UPC | 662729273440 |

