- Single Row Angular Contact Bearing, 6.5" ID x 7.5" OD x 0.5" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Aluminum housings can be used for pressures up to 3,000 psi
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| Seal Material | None |
| Cage Material | Standard |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| I.D. | 6 1/2 in |
| O.D. | 7.5 in |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| icNumber | 7696701 |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 30° |
| Bore Type | Round Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 11970 lbf |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 4720 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 1.22 LB |
| EAN or UPC | 662729182315 |

