- Single Row Angular Contact Bearing, 5.5" ID x 6.5" OD x 0.5" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 30° |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Dynamic Load Rating | 4260 lbf |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 10260 lbf |
| I.D. | 5 1/2 in |
| Cage Material | Standard |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Preload Level | None |
| O.D. | 6.5 in |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| icNumber | 7696700 |
| Weight | 1.06 LB |
| EAN or UPC | 662729181370 |

