- Single Row Angular Contact Bearing, 7" ID x 7.75" OD x 0.375" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
- Aluminum housings can be used for pressures up to 3,000 psi
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7696368 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision | Standard |
| O.D. | 7.75 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 3/8 in |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 3/8 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 7 in |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 30° |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Preload Level | None |
| Width | 3/8 in |
| Weight | 0.73 LB |
| EAN or UPC | 662729178691 |

