- Single Row Angular Contact Bearing, 8" ID x 8.625" OD x 0.3125" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Do not exceed maximum primary pressure rating, as product could rupture and cause injury
- Do not connect regulator to bottled gas
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Static Load Rating [Max] | 8430 lbf |
| Inner Ring Width | 5/16 in |
| Seal Material | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| icNumber | 7699208 |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 8 in |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 8.625 in |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 30° |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Dynamic Load Rating | 2670 lbf |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 5/16 in |
| Weight | 0.57 LB |
| EAN or UPC | 662729273150 |

