- Single Row Angular Contact Bearing, 5" ID x 5.625" OD x 0.3125" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Aluminum housings can be used for pressures up to 3,000 psi
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7703134 |
| Rows of Balls | Single |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 5 in |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 5/16 in |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 5/16 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Ball Dia. | 5/32 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Cage Material | Standard |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 5.625 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Fillet Radius | 0.04 in |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 30° |
| Weight | 0.38 LB |
| EAN or UPC | 662729174983 |

