- Single Row Angular Contact Bearing, 4.75" ID x 5.25" OD x 0.25" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Steel housings must be used for operating pressures above 210 bar (3,000 psi)
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Locking Device | No Locking Device |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| O.D. | 5.25 in |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 4 3/4 in |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Cage Material | Standard |
| Width | 1/4 in |
| icNumber | 7696703 |
| Contact Angle | 30° |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Seal Material | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 0.23 LB |
| EAN or UPC | 662729169361 |

