- Single Row Angular Contact Bearing, 2" ID x 2.5" OD x 0.25" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Mixing grid coupling components from different manufacturers may cause premature failure and possible personal injury or property damage from flying debris
| Bearing Type | Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7696066 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Width | 1/4 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Preload Level | None |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Material | Standard |
| Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 2.5 in |
| Contact Angle | 30° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| I.D. | 2 in |
| Weight | 0.1 LB |

