- INA
- Radial ID
- 440 mm OD
- 540 mm Width
- Single Bearing
features
- Metric series
- Single row
- Semilocating
- Double flanged inner rings
| Capacity | Maximum Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 295000 lbf |
| Self Aligning | No |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Flanged |
| I.D. | 440 mm |
| Dynamic Load Rating | 137000 lbf |
| Limiting Speed | 620 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Material | Cageless |
| Outer Ring Width | 46 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. | 540 mm |
| No. of Rows | 1 |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| Weight | 57.552 LB |
| EAN or UPC | 4012802466096 |

