- Radial Bearing Type
- 50 mm Inner Diameter
- 65 mm Outer Diameter
- 22 mm Width
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 5100 rpm |
| Dynamic Load Rating | 42500 N |
| Self Aligning | No |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Fillet Radius | 0.0394 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 65 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Bearing Design | Outer Ring & Roller Assembly |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Limiting Speed | 8900 rpm |
| Corner Radius [Min] | 1 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 50 mm |
| Origin | Needle Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 67000 N |
| Outer Ring | Solid |
| Cage Material | Steel |
| Weight | 0.414 LB |
| EAN or UPC | 4012802060089 |

