- 90 mm Inside Diameter
- 120 mm Outside Diameter
- 22 mm Width
features
- Metric series
- Axial cylindrical roller bearings
- Cage assembly with washer
- High axil loads
- Speed limit shown is for oil lubrication
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating | 465000 N |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Bearing Design | Thrust Bearing – Complete |
| Bearing Type | Thrust |
| O.D. | 120 mm |
| I.D. | 90 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Corner Radius | 1 mm |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 2750 rpm |
| Bore B | 92 mm |
| Dynamic Load Rating | 141000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. (B) | 120 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 1.636 LB |
| EAN or UPC | 4012802418903 |

