- 1/2 in Inner Diameter.
- 11/16 in Outer Diameter.
- 0.75 in Overall Width
| I.D. | 1/2 in |
| No. of Rows | Single |
| Roller Type | Roller |
| Temperature Range [Min] | -4 °F |
| Bearing Type | Drawn Cup Bearing |
| Series | YB |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Static Load Rating | 29300 N |
| Limiting Speed - Grease | 7200 rpm |
| Dynamic Load Rating | 15800 N |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Overall Width | 0.75 in |
| O.D. | 11/16 in |
| Material | SUJ2 |
| Weight | 0.03 LB |
| EAN or UPC | 4549557059513 |

