- 60 mm Inner Diameter.
- 72 mm Outer Diameter.
- 50 mm Overall Width
| Dynamic Load Rating | 97800 N |
| Static Load Rating | 229000 N |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Bearing Type | Drawn Cup Bearing |
| Series | TAW |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| O.D. | 72 mm |
| Material | SUJ2 |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Roller Type | Roller |
| Overall Width | 50 mm |
| I.D. | 60 mm |
| Retainer Material | Low Carbon Steel |
| No. of Rows | Double |
| Temperature Range [Min] | -4 °F |
| Weight | 0.671 LB |
| EAN or UPC | 4549557056888 |

