- 18 mm Roller Width
- Cylindrical Roller Bearing
| Outer Diameter Type | Cylindrical |
| Roller Width | 18 mm |
| Bearing Type | Cylindrical Roller |
| Dynamic Load Rating | 23400 N |
| Material | High Carbon Chromium Bearing Steel |
| Dn (Oil) | 120000 |
| Dn (Grease) | 72000 |
| I.D. | 15 mm |
| Roller Type | Roller |
| O.D. | 42 mm |
| Roller Dia. | 42 mm |
| Enclosure | Open |
| Relubricatable | Yes |
| Outside Ring Shape | Cylindrical |
| Weight | 0.352 LB |
| EAN or UPC | 4549557046674 |

