- Needle Roller Cage
- 55 mm Inner Diameter
- 60 mm Outer Diameter
| Overall Width | 27 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Bearing Type | Needle Roller Cage |
| Static Load Rating | 93900 N |
| Retainer Material | Carbon Steel |
| Roller Type | Roller |
| No. of Rows | Single |
| Series | KT |
| Temperature Range [Min] | -4 °F |
| Dynamic Load Rating | 37600 N |
| I.D. | 55 mm |
| O.D. | 60 mm |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Material | SUJ2 |
| Weight | 0.122 LB |
| EAN or UPC | 4549557035661 |

