- Needle Roller Cage
- 45 mm Inner Diameter
- 55 mm Outer Diameter
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| No. of Rows | Single |
| Limiting Speed - Grease | 5500 rpm |
| I.D. | 45 mm |
| Roller Type | Roller |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Retainer Material | Carbon Steel |
| Series | KT |
| Temperature Range [Min] | -4 °F |
| Dynamic Load Rating | 50300 N |
| Material | SUJ2 |
| O.D. | 55 mm |
| Static Load Rating | 78200 N |
| Bearing Type | Needle Roller Cage |
| Overall Width | 27 mm |
| Weight | 0.199 LB |
| EAN or UPC | 4549557035548 |

