- Needle Roller Cage
- 42 mm Inner Diameter
- 47 mm Outer Diameter
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| O.D. | 47 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Bearing Type | Needle Roller Cage |
| I.D. | 42 mm |
| Material | SUJ2 |
| Static Load Rating | 44200 N |
| No. of Rows | Single |
| Overall Width | 17 mm |
| Roller Type | Roller |
| Series | KT |
| Dynamic Load Rating | 22500 N |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Retainer Material | Carbon Steel |
| Temperature Range [Min] | -4 °F |
| Weight | 0.06 LB |
| EAN or UPC | 4549557035456 |

