- Needle Roller Cage
- 18 mm Inner Diameter
- 24 mm Outer Diameter
| Roller Type | Roller |
| I.D. | 18 mm |
| Retainer Material | Carbon Steel |
| Static Load Rating | 19400 N |
| Material | SUJ2 |
| O.D. | 24 mm |
| Dynamic Load Rating | 16000 N |
| No. of Rows | Single |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Overall Width | 17 mm |
| Limiting Speed - Oil | 30000 rpm |
| Bearing Type | Needle Roller Cage |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| Series | KT |
| Temperature Range [Min] | -4 °F |
| Weight | 0.034 LB |
| EAN or UPC | 4549557034350 |

