- Needle Roller Cage
- 13 mm Inner Diameter
- 18 mm Outer Diameter
| Overall Width | 15 mm |
| No. of Rows | Single |
| Material | SUJ2 |
| I.D. | 13 mm |
| Series | KT |
| Roller Type | Roller |
| Bearing Type | Needle Roller Cage |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Limiting Speed - Grease | 20000 rpm |
| Retainer Material | Carbon Steel |
| Dynamic Load Rating | 9660 N |
| O.D. | 18 mm |
| Temperature Range [Min] | -4 °F |
| Limiting Speed - Oil | 40000 rpm |
| Static Load Rating | 10400 N |
| Weight | 0.018 LB |
| EAN or UPC | 4549557033902 |

