- Snap Ring Plier Type
- 4 Pieces
- 7 in Overall Length
- 90 degrees Tip Angle
description
- GEARWRENCH offers a broad range of snap and retaining ring pliers in the most common tip sizes. They are available in external, internal, and convertible styles and with either fixed and replaceable tips.
features
- Remove and install internal and external snap rings
- Fixed tips for everyday professional use
- Forged design for strength and durability
- Tapered jaw design allows increased reach and access
- Tapered tip design for improved snap ring retention
- Straight jaws for deeper access and 90° jaws for excellent line of sight to the snap ring
- Professional easy clean dipped grips
| Material | Alloy Steel |
| Handle Color | Red |
| External Ring Range | 3/4 in to 2.36 in |
| Internal Ring Range | 3/4 in to 2.36 in |
| Jaw Type | Internal External |
| No. of Pieces | 4 |
| Handle Material | Double Dip Cushion Grip |
| Tip Size | 0.07 in |
| Tip Angle | 90 ° |
| Included | 0.07 in Straight & 90°, 2 Pair 90° Internal, 2 Pair Straight Tip External, 4 Pair Fixed Tip Pliers |
| Tip Type | Fixed Tip |
| Overall Length | 7 in |
| Plier Type | Snap Ring |
| Weight | 1.0 LB |
| EAN or UPC | 99575824500 |

