- Shaft Seal
- 10 1/2 in Shaft Diameter
- 12 1/2 in Housing Bore Diameter
- 15/16 in Width
| Seal Design | Assembled Seal |
| Pressure [Max] | 7 psi |
| Lip Base Material | Nitrile |
| Temperature Range [Max] | 200 °F |
| Construction | Model 64G1 |
| Misalignment Tolerance | 0.125 in |
| Shaft Dia. | 10.5 in |
| Lip Type | Dual Excluder Lip w/Combination Garter & Finger Spring |
| Housing Bore Dia. | 12 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Lip Material | Mill-Right® N |
| Surface Speed [Max] | 7,000 ft/min |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Case Construction | Heavy-Duty Carbon Steel |
| Seal Application | Severe Service |
| Weight | 2.15 LB |
| EAN or UPC | 717744785895 |

