- Shaft Seal
- 4 3/8 in Shaft Diameter
- 9 1/8 in Housing Bore Diameter
- 5/8 in Width
| Construction | Model 54 |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Application | Spherical Bearing Applications |
| Case Construction | Carbon Steel |
| Surface Speed [Max] | 1,000 ft/min |
| Spring Material | Stainless Steel |
| Housing Bore Dia. | 9 1/8 in |
| Shaft Dia. | 4.375 in |
| Lip Material | Mill-Right® N |
| Pressure [Max] | 7 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Assembled Design |
| Temperature Range [Max] | 200 °F |
| Lip Style | Internal |
| Lip Base Material | Nitrile |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | Does Not Apply |
| Lip Type | Single Lip w/Finger Spring |
| Weight | 2.326 LB |
| EAN or UPC | 717744008598 |

