- Shaped Sleeve Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #1M1A-1
- Blind Nut, Brass Stud
- 1/8 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
- Industrial actuator
- Vibration isolator
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Temperature ranges from -35 °F to 135 °F
- Maximum pressure 100 psig
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
| Air Inlet | 1/8 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Style No. | 1M1A-1 |
| Force @ 1 in Stroke | 490 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Air Spring Description | Blind Nut, Brass Stud |
| Stroke Length [Max] | 2 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 375 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 490 lbf @ 1 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Shaped Sleeve |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| End Closure | None |
| Pressure [Max] | 60 psi |
| Compressed Height | 1 1/2 in |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Weight | 0.5 LB |
| EAN or UPC | 767555011560 |

