- Triple Convolution Air Spring
- High Strength Bellows
- Style #348-3
- Ribbed Neck Aluminum Bead Rings, Equal Spacing, 1 7/8" Bolts
- Type 4 Bead Ring End Closure
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Packaging machines
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
features
- Four ply fabric reinforced rubber
- Temperature ranges from -35 °F to 135 °F
- Maximum pressure 175 psig
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
| Stroke Length [Max] | 13.800 in |
| Force @ 1 in Stroke | 77000 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | 74000 lbf |
| End Closure | Type 4 Bead Ring |
| Bellows Type | Triple Convolution, High Strength |
| Air Spring Description | Ribbed Neck Aluminum Bead Rings, Equal Spacing, 1 7/8" Bolts |
| Compressed Height | 5 1/2 in |
| Bolt Circle Dia. | 32.68 in |
| No. of Bolts | 40 |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Convolutions | Triple |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ Stroke (80 psi) | 74000 lbf @ 3 in, 77000 lbf @ 1 in |
| Style No. | 348-3 |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 53600 lbf |
| Weight | 103.9 LB |
| EAN or UPC | 767555008744 |

