- Double Convolution Air Spring
- 2-Ply High Strength
- High Temperature Bellows
- Style #215
- Ribbed Neck Aluminum Bead Rings, Equal Spacing, 1 7/8" Bolts
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Four ply fabric reinforced rubber
- Temperature ranges from -35 °F to 135 °F
- Maximum pressure 175 psig
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
| Convolutions | Double |
| Force @ 1 in Stroke | 42500 lbf |
| Air Spring Description | Ribbed Neck Aluminum Bead Rings, Equal Spacing, 1 7/8" Bolts |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bellows Type | Double Convolution, High Strength, Double Convolution, High Temperature |
| Style No. | 215 |
| Compressed Height | 3.3 in |
| End Closure | Type 4 Bead Ring |
| Bolt Circle Dia. | 23 1/2 in |
| Standard Part Equal | W01-358-7230 |
| Air Inlet Type | NPT |
| No. of Bolts | 32 |
| Force @ Stroke (80 psi) | 40000 lbf @ 3 in, 42500 lbf @ 1 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 28160 lbf |
| Stroke Length [Max] | 8.800 in |
| Force @ 3 in Stroke | 40000 lbf |
| Weight | 38.4 LB |
| EAN or UPC | 767555043196 |

