- Single Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #131
- Blind Nuts
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Air Inlet | 1/4 in |
| Stroke Length [Max] | 2.100 in |
| Blind Tap Spacing | 1 3/4 in |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (100 psi) | 1063 lbf |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2 in |
| Force @ 1 in Stroke | 2063 lbf |
| Force @ Stroke (100 psi) | 2063 lbf @ 1 in |
| Convolutions | Single |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Style No. | 131 |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| End Closure | Type 1 Bead Plate |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Weight | 2.8 LB |
| EAN or UPC | 767555005347 |

