- Single Convolution Air Spring
- High Temperature Bellows
- Style #110
- Blind Nuts
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Forces are similar to equivalent standard part number
- Two-ply, fabric-reinforced epichlorohydrin
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 1 in Stroke | 2090 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | 1030 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| End Closure | Type 1 Bead Plate |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 3.100 in |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Air Inlet Type | NPT |
| Style No. | 110 |
| Standard Part Equal | W01-358-7451 |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Single |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1030 lbf @ 3 in, 2090 lbf @ 1 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Blind Tap Spacing | 1 3/4 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 940 lbf |
| Bellows Type | Single Convolution, High Temperature |
| Compressed Height | 2 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Weight | 3.0 LB |
| EAN or UPC | 767555004982 |

