- Double Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #22-1.5
- Blind Nuts
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (100 psi) | 9600 lbf @ 1 in, 8738 lbf @ 3 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| End Closure | Type 3 Bead Plate |
| Stroke Length [Max] | 8.100 in |
| Convolutions | Double |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Force @ Maximum Stroke (100 psi) | 4787.5 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 9600 lbf |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Style No. | 22-1.5 |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 3 in |
| Force @ 3 in Stroke | 8738 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Weight | 12.9 LB |
| EAN or UPC | 767555004845 |

