- Single Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #19
- Blind Nuts w/Bumper
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| End Closure | Type 3 Bead Plate |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 3400 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | 4500 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 4500 lbf @ 3 in, 6720 lbf @ 1 in |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Style No. | 19 |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2.7 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Air Spring Description | Blind Nuts w/Bumper |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Stroke Length [Max] | 3 1/2 in |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Convolutions | Single |
| Force @ 1 in Stroke | 6720 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Weight | 9.8 LB |

