- Double Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #255-1.5
- Blind Nuts
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (100 psi) | 895 lbf |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ 3 in Stroke | 1667 lbf |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Stroke Length [Max] | 4 in |
| Force @ Stroke (100 psi) | 2082 lbf @ 1 in, 1667 lbf @ 3 in |
| Compressed Height | 3 in |
| End Closure | Type 1 Bead Plate |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 1 3/4 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Convolutions | Double |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 1 in Stroke | 2082 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Style No. | 267-1.5 |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Weight | 3.26 LB |

