- Angular Contact Bearing Type
- 20 mm Inner Diameter
- 52 mm Outer Diameter
- 22.2 mm Width
description
- Double row angular contact ball bearings are units with solid inner and outer rings and ball and cage assemblies with polyamide, sheet steel or brass cages. They are similar in design to single row angular contact ball bearings in pairs in an O arrangement, but offer a narrower design. They differ in the size of their contact angle and in the design of the bearing rings. Sealed versions are maintenance-free and, as a result, allow particularly economical bearing arrangements.
applications
- Fluid pumps
- Compressors
- Gearboxes
- Elevators
- Packaging equipment
- Motorcycles
- Machine tools
- Textile machines
features
- Innovative steel cage design
- 30° contact angle
- P6 manufacturing tolerance for optimized waviness, roughness and roundness
- Improved raceway surfaces and ball quality
- Lower total cost of ownership (TCO)
- Generates less noise and less heat
- Suitable for higher loads (especially under axial loads)
- More energy efficient
- Longer operating life
- Extended grease life
- New Z dust shield
- Innovative light contact HRS seal (axial contact to the inner ring)
- Double sealed/shielded versions filled with grease on both sides
| Bore Type | Round Bore |
| Lubrication | Fuchs Renolit GA3 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 52 mm |
| Static Load Rating [Max] | 15900 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric |
| Width | 22.200 mm |
| I.D. | 20 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Enclosure | Double Sealed |
| Seal Material | Acrylonitrile-Butadiene Elastomer |
| Dynamic Load Rating | 24600 N |
| Cone Corner Radius | 1.1 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Double |
| Temperature Range [Min] | -68 °F |
| Cage Material | Steel |
| Contact Angle | 30° |
| Weight | 0.49 LB |
| EAN or UPC | 4054366900791 |

