- Self-Aligning Bearing Type
- 30 mm Inner Diameter
- 62 mm Outer Diameter
- 16 mm Width
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Oil | 13100 rpm |
| Cage Type | Plastic |
| O.D. | 62 mm |
| Bore B | 15 mm |
| Static Load Rating [Max] | 4600 N |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Dynamic Load Rating | 15900 N |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| I.D. | 30 mm |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | N/A |
| Bore Type | Tapered Bore |
| Limiting Speed | 27000 rpm |
| Shaft Dia. | 15 mm |
| Abrasive Belt Width | 27 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Corner Radius [Min] | 1 mm |
| Rows of Balls | Double |
| Weight | 0.476 LB |
| EAN or UPC | 4012801158930 |

