- 1.5" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The YCJTM medium-duty, two-bolt flanged cartridges feature Fafnir's GYM-KRRB bearing inserts.These units are ideal for conveyor, fan and blower, sawmill, and feed and grain handling applications. The durable, cast iron housings are powder paint coated, and maintain an excellent finish while resisting corrosion, chemical and weather exposure.Fafnir's industrial-duty flanged cartridges units incorporate premium features designed to extend bearing life and will replace competitive designs.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Lubrication | Relubricatable |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Length | 7 1/16 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Circle Dia. | 5 27/32 in |
| Housing Height | 4 3/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Material | Cast Iron |
| Seal Type | Contact Seals |
| End Type | Open End |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Bearing Insert | GYM1108KRRB |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 5 27/32 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Width | 1 17/32 in |
| Duty | Medium-Duty |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Overall Width | 2 1/8 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Weight | 5.0 LB |
| EAN or UPC | 87796197565 |

